Bogaty wybór
- nagrobków
- grobowców
- galanterii nagrobnej
- liternictwa

Początki nagrobków i ich rodzaje

24 czerwca 2019
Nagrobki, grobowce, galanteria nagrobna, grawerowanie,  usługi kamieniarskie w dobrych cenach. Kraków 20140428_122826-2-copy-693x1024 Początki nagrobków i ich rodzaje

Nagrobki – pojęcie

Nagrobki są kompozycją architektoniczną, trwałym miejscem pochówku ciał lub prochów dla upamiętnienia zmarłego członka rodziny. Umieszcza się je na wcześniej wykopanym grobie. Z chwilą ponownego umieszczania szczątków zmarłego wiąże się jednak konieczność rozbierania całego nagrobka.

Ich początki

Znane są od czasów prehistorycznych np. w starożytności odmianami nagrobków były egipskie mastaby, mauzolea. Pierwsze pomniki chrześcijańskie były krzyżami kamiennymi lub kamieniami ustawionymi na grobach. Dawniej umieszczano je w kościołach w postaci płyt kamiennych wmurowanych w posadzkę przedstawiające wizerunek zmarłego. Płyty nagrobne umieszczano na ścianach które mogły mieć formę postaci zmarłego lub klęczącej postaci zmarłego. Od XIX w. dominowały jako wolno stojące.

Rodzaje

Wśród nich są kształty pojedyncze lub podwójne. Mogą być wykonane z różnych materiałów np. lastryka, kamienia naturalnego, granitu lub marmuru. Dużą trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne odznaczają się wykonane z kamienia naturalnego i granitu. Granitowe mogą mieć różną naturalną fakturę oraz wiele odcieni koloru np. czerwonego, zielonego lub brązowego. Popularnością cieszą się płyty nagrobne w kolorze czarnym i szarym. Pojawiły się również pomniki wykonane z chińskiego granitu. Marmurowe, które pochodzą od skał wapiennych podlegają niszczeniu w skutek erozji pod wpływem wody i mrozu. Wykonane z lastryka są dość porowate, a przez to trudne do utrzymania ładnej powierzchni. Przy wyborze materiału na nagrobek należy kierować się by był łatwy w konserwacji i wyróżniał się trwałością. Materiał z którego wykonany jest nagrobek wpływa na jego cenę. Orientacyjny koszt nagrobka wykonany z np. chińskiego granitu wynosi ok. 2tys. – 3tys. zł a z granitu ok. 20tys. zł. Na nagrobku umieszcza się tablicę z nazwiskiem i datą zgonu. Można też umieścić zdjęcie zmarłego wykonane na porcelanie, rzeźbę lub płaskorzeźbę. Ozdobą nagrobka może być również grawerowany w kamieniu portret zmarłego.

Utrzymywanie w czystości

Podstawowym środkiem konserwacji jest mycie wodą najlepiej z płynem do naczyń. Można używać past polerujących i nabłyszczających. Wykonanych z naturalnego granitu myję się tylko wodą bez żadnych dodatków i konserwantów.