Bogaty wybór
- nagrobków
- grobowców
- galanterii nagrobnej
- liternictwa

Grobowce – czym tak właściwie są?

22 sierpnia 2019
Nagrobki, grobowce, galanteria nagrobna, grawerowanie,  usługi kamieniarskie w dobrych cenach. Kraków 2010-03-11-13.59.45-2-copy-768x1024 Grobowce - czym tak właściwie są?

Grobowce mogą być o różnych formach między innymi piramidy, kubby, hypogeum o różnych kształtach takich jak trumna czy sarkofag .

Formy grobowców.

Pierwszym rodzajem grobowca znanym praktycznie na całym świecie jest piramida. Kształtem przypomina ono ostrosłup o podstawie czworokąta, mówią także, że przypomina trójkąt. W Egipcie występuje jedna ze znanych piramid. W 2650 r p.n.e została wybudowana pierwsza piramida w mieście Sakkarze. Tworzono piramidy o prostych ścianach gdy władzę panował faraon z 4 dynastii, Snofru. Kolejnym grobowcem jest hypogeum czyli są to podziemne budowle przeznaczone na miejsce kultu. W czasie epoki kamienia powstawały owe grobowce. Pełniły taką rolę iż chowało się zmarłych. Odnoszono także, że te podziemia były domami zamieszkalnymi oraz specjalnymi pomieszczeniami. Był nazywany jako grobowiec w skale wykuty składający się ze schodów. Jest on związany z kultem boga słońca i światła Mitry. Następną formą grobowca jest tolos oznaczający jako kamienny grobowiec oraz kolumnada. Po jakimś czasie nie pełniły one żadnej funkcji tylko były miejscem publicznym. Na terenie Krety znajduje się najwięcej tolosów. Najsłynniejszym taki tolos znajdował się w Delfach. Ostatnią formą grobowca jest kubba znajdujący się w krajach muzułmańskich, najczęściej pokryty kopułą, a wewnątrz był bardzo ozdobiony różnymi dziełami. Takie grobowce potem zastąpiono meczetami.

Kształty grobowców.

Pierwszym z nich jest sarkofag jest to trumna zrobiona techniką rzeźbiarską od czasów starożytnych. Nazwa wywodzi się od jej sposobu używania, czyli chowania zmarłego na jakiś okres, a dokładnie na 7 lat. Po tym czasie zazwyczaj wyciągało się same kości bez żadnych tkanek miękkich. Owe grobowce wykonywano także ż różnych materiałów i należały do wiele kultur. Następnie znana wszystkim jest trumna wykonana z drewna, służąca do pochowania zmarłych ludzi. Nazwa pochodzi od starego języka „Truhe” oznaczająca skrzynie. Trumny były wykonywane z różnych drzew np. dębowe lub sosnowe. Mówiono, że trumna zabezpiecza przed rozpowrzechnienem się choroby. Warto wiedzieć też o katafalku, jest to podest przymocowany do trumny na podwyższeniu wspierany paroma schodami.