Bogaty wybór
- nagrobków
- grobowców
- galanterii nagrobnej
- liternictwa

Nagrobki i grobowce za granicą

30 października 2019
Nagrobki, grobowce, galanteria nagrobna, grawerowanie,  usługi kamieniarskie w dobrych cenach. Kraków 20140428_131454-2-copy-768x1024 Nagrobki i grobowce za granicą

Cmentarze za granicą – Holandia

Jedną z najbardziej szokujących dla Polaków rzeczy zagranicą są cmentarze. Opiszę to na przykładzie Holandii. Przede wszystkim nie ma tutaj miejsca na wystawne nagrobki z marmuru, plastikowe kwiaty, którymi Polacy ozdabiają groby swoich bliskich. Wynika to z tego powodu, że większość obecnych ceremonii pogrzebowych ma charakter wyłącznie świecki choć oczywiście nie zawsze tak było. Jak w każdym kraju także i w Holandii występują różne zwyczaje i przesądy. Także i nagrobki mocno się różnią ze względu na duże zróżnicowanie religijne.

Nagrobki Katolickie

Nagrobki i cmentarze katolickie w ogólnym zarysie przypominają nasze. Są jednak bardziej skromne w swojej formie i uporządkowane. Stoją one w równych odległościach od siebie i zwykle mają podobną wielkość i kształt. Składają się z płyty nagrobka, krzyża lub cokołu i nie są porozrzucane po całym cmentarzu jak to ma miejsce w Polsce.

Nagrobki Kalwińskie

Jeszcze bardziej surowy charakter mają nagrobki kalwińskie. Głównie składają się tylko z płyty nagrobnej wbitej w ziemię z imieniem i nazwiskiem zmarłego i cytatem z pisma świętego. Nie są one zadbane, zwykle cmentarz otacza mur. Kalwin żyje skromnie i tak też umiera. one zadbane, zwykle cmentarz otacza mur. Kalwin żyje skromnie i tak też umiera.

Nagrobki na cmentarzu miejskim

Największą różnorodnością cechują się jednak nagrobki na cmentarzu miejskim czyli z założenia laickim. Tam spotkamy takie w kształcie basenu, łabędzi czy łodzi. Rzadko spotkamy krzyże czy inne elementy religijne. Także na grobach dzieci mają one w większości kształt lalek, postaci z bajek itd. Tyle tylko że już po ok 10 latach większość z nich jest rozebrana, a szczątki przenosi się do wspólnej mogiły. (wymóg opłacania grobu oraz brak miejsca). Wspólna mogiła to najczęściej płyta marmurowa położona na ziemi z wyrytymi nazwiskami zmarłych oraz datami urodzin i śmierci. Podobnie jak w innych krajach w Europie coraz częściej nie buduje się nagrobków. Zmarłych poddaje się kremacji i umieszcza we wspólnych katakumbach.

Nagrobki na cmentarzach wojskowych

Bardzo wiele z cmentarzy wojennych ma również funkcję parków. Tutaj nagrobki mają kształt zwykłych krzyży ustawionych w równych rzędach oraz ustawionego centralnie pomnika informującego z jakiego okresu historycznego on pochodzi. Na cmentarzu wojskowym w Bredzie spotkamy groby polskich czołgistów z brygady gen Maczka które wchodziły w skład armii brytyjskiej i wyzwoliły miasto z rąk hitlerowców. Z kolei na cmentarzu w Oosterbek możemy spotkać groby polskich spadochroniarzy, którzy walczyli w operacji „Market Garden”. Na wyspach Fryzyjskich praktykuje się pochowki w morzu i zasłanianie okien prześcieradłem, aby dusza zmarłego nie mogła wejść do domu i niepokoić domowników.