Bogaty wybór
- nagrobków
- grobowców
- galanterii nagrobnej
- liternictwa

Czym jest nagrobek?

27 listopada 2019
Nagrobki, grobowce, galanteria nagrobna, grawerowanie,  usługi kamieniarskie w dobrych cenach. Kraków P4120189_copy-778x1024 Czym jest nagrobek?

Otóż nagrobek jest stałym oznaczeniem miejsca pochówku prochów bądź ciała, osób ze sobą spokrewnionych, rzadziej zwierząt choć też zdarzają się takie przypadki w których rodzina decyduje się na pochówek swojego czworonoga czy innego zwierzęcia. Jest to kompozycja architektoniczna mająca na celu upamiętnić zmarłą osobę, zachować coś po niej w celu również złożenia takiej osobie hołdu po przez wgląd na to jaką osobą była za życia. Takie budowle zwane są potocznie nagrobkami lub grobowcami.
Grobowiec przeważnie powstaje na rzecz pochowania całego rodu danej rodziny w jednym konkretnym miejscu z uwagi na korzenie tego rodu.

Rodzaje nagrobków względem historii.


W czasach prehistorycznych stosowane były tzw. „kurhany” oraz budowle megalityczne. Budowlę megalityczne charakteryzowały się dużym, nieobrobionym lub obrobionym kamieniem stanowiącym samodzielną budowlę albo element większej budowli z tego typu kamieni. Natomiast w starożytnym egipcie wyróżnikiem rodzajowym były zdecydowanie piramidy a na drugim miejscu stały mastaby.

Grecja i Rzym

Grecja zasłynęła z kolei z „Tolosów” czyli kamiennego grobowca na wzór zbliżony do koła przykryty sklepieniem kopułowym. Płaskim lub całkowicie pozbawionym jakiegokolwiek pokyrcia. Greckie mauzolea cieszą się jednak największym zainteresowaniem przede wszystkim turystów w dzisiejszych czasach. Głównie ze względu na bogaty wystrój architektoniczny jak na grobowiec przez co klimat podczas zwiedzania takiego mauzoleum jest naprawdę wyjątkowy. Rzym z kolei wyróżnił się na czele innych państw tym że ludzie zwykli tworzyć tam sarkofagi oraz kapliczki. Z czego sarkofagi wyróżniały się najbardziej. Sarkofag jest niczym innym jak ozdobioną trumną w kształcie skrzyni kamiennej, drewnianej bądź ceramicznej. Udekorowaną technikami rzeźbiarskimi, malarskimi i ogólnie wywodzi się również ze starożytnego Egiptu. W średniowieczu ludzie stosowali się do skromnej płyty kamiennej, krzyża, inicjałów.

Z czego wykonywane są nagrobki?


Obecnie przemysł kamieniarski ma tyle pochodnych że mamy już specjalizujące się firmy w produkcji nagrobków i elementów budowlanych, ogółem mówiąc. Kamieniarstwo samo w sobie jest jednym z działów rzemiosła zajmującym się wydobywaniem i obróbką kamienia, to takie wstępne informacje dla ludzi interesujących się tematyką. Nagrobki obecnie tworzy się najczęściej ze skał magmowych lub metamorficznych ale i również skał osadowych.