Bogaty wybór
- nagrobków
- grobowców
- galanterii nagrobnej
- liternictwa

Grobowce na świecie

28 stycznia 2020
Nagrobki, grobowce, galanteria nagrobna, grawerowanie,  usługi kamieniarskie w dobrych cenach. Kraków 20170830_134659-1-577x1024 Grobowce na świecie

Od początku historii cywilizacji ludzkiej różne kultury inaczej opłakują i traktują zmarłych. Niektórzy z nich, jak np. buddyści tybetańscy nie chowają swoich zmarłych ponieważ pozbywają się umarłych karmiąc nimi sępy lub palą je na stosach pogrzebowych. Większość kultur okazuje większy szacunek zmarłym grzebiąc ich, czasem w złożonych i ozdobnych grobowcach kryptach lub też katakumbach. W tym artykule przyjrzymy się kilku najbardziej fascynującym grobowcom od największych prehistorycznych kopców pogrzebowych w Europie poprzez grobowce faraonów.

Newgrange

Kopiec Newgrange w hrabstwie Meath w Irlandii jest zdecydowanie jednym z bardziej imponujących i ciekawych zabytków prehistorycznych na świecie. Zbudowany w latach 3300-2900 p.n.e. grobowiec ten jest najstarszym zachowanym budynkiem na świecie. Grobowiec ten jest wysoki na 12 metrów a obszar który obejmuje to aż 4046 m² . W miejscu tym możemy zobaczyć misternie wyrzeźbione rzeźby i przykładu sztuki megalitycznej w której skład wchodzą np. skalne spirale i motywy łukowe.

Opactwo Westministerskie

Kolejnym przykładem ciekawego grobowca jest gotycki kościół Westminister Abbey w Londynie. Zostało ono założone przez mnichów w X wieku i od tego czasu przekształciło się zarówno w miejsce koronacyjne jak i spoczynku Angielskich monarchów. Oprócz architektury ciekawe jest również to że w tym miejscu zostali pochowani angielscy pisarze i poeci tacy jak choćby Charles Dickens, a także wybitni naukowcy jak Isaac Newton.

Grobowce faraonów

Wspominając o najciekawszych grobowcach nie mogło zabraknąć słynnych miejsc spoczynku władców starożytnego Egiptu jakimi są piramidy. W Egipcie znajduję się ponad 100 piramid,z których największe i najbardziej znane znajdują się w kompleksie nekropolii w Gizie i Kairze. Kompleks ten składa się z Wielkiej Piramidy w Gizie, Wielkiego Sfinksa a także z kilku innych mniejszych piramid. Sama Wielka Piramida w Gizie, która jest uznawana za jeden z Siedmiu Cudów Świata, która została ukończona w roku 2560 p.n.e. liczy około 150 metrów wysokości, przy czym każdy bok podstawy ma 230 metrów szerokości. Jest to nie tylko przykład fascynującego grobowca ale także jest niesamowitym dziełem inżynierii starożytnej cywilizacji.