Bogaty wybór
- nagrobków
- grobowców
- galanterii nagrobnej
- liternictwa

Nagrobki – kiedyś a dziś

27 lutego 2020

Nagrobki, grobowce, galanteria nagrobna, grawerowanie,  usługi kamieniarskie w dobrych cenach. Kraków 20170925_151426-169x300 Nagrobki - kiedyś a dziś  Nagrobek jest miejscem pochówku ciała lub prochów osób, wszyscy na pewno mamy kogoś pochowanego na cmentarzu. Głównie robimy to po to żeby potraktować ciało zmarłej osoby z szacunkiem , lecz też aby nie zapomnieć o zmarłych. Wszyscy przecież wiemy, że kiedyś nastąpi nasz koniec. Nikt z nas nie chce być zapomnianym. Dla tego chodzimy na groby zaświecić świeczkę aby ukazać pamięć o tej osobie.

Dzieje nagrobków

Występowało wiele form pochówku na przestrzeni wieków, przykładami są:

  • czasy prehistoryczne – kurhany i budowle megalityczne
  • starożytny Egipt – mastaby i piramidy
  • starożytna Grecja – stela, tolos, mauzoleum
  • starożytny Rzym – stela, sarkofag, kapliczki
  • średniowiecze – nagrobki oznaczone płytą kamienną, krzyżem, reprezentacyjne – w kościołach w formie płyty montowanej w posadzce lub ścianie (tumba), sarkofag
  • renesans – wielokondygnacyjne nagrobki przyścienne z dekoracją zależna od epoki
  • klasycyzm i czasy współczesne – skromniejsze nagrobki w formie grobowców na cmentarzach, płyt, pomników, czy prostych, płasko ułożonych małych płyt, najczęściej wykonywane z naturalnego granitu.

Jak wykonywane są nagrobki?

Są one najczęściej spotykana na cmentarzach, w skład ich wchodzi pozioma płyta grobowa i pionowa płyta. Zawsze na pionowej płycie jest tablica pamiątkowa która zawiera podstawowe informacje o zmarłym. Pomniki nagrobne są wykonywane z przeróżnych materiałów, jednym z wielu i chyba najpopularniejszym w Polsce jest granit. Jego wielkim atrybutem jest to, że ma bardzo dużą wytrzymałość jeśli chodzi o materiały. Bardzo dobrze zachowuje się w różnych warunkach pogodowych. Kolejnym materiałem też dość popularnym jest marmur, jest on rzadziej wybierany z powodu wysokiej ceny i mniejszej wytrzymałości w stosunku do granitu. Z koleji w wielu innych regionach najczęściej wykorzystywany jest piaskowiec. Odradza sie robienie z niego grobowców w Polsce ponieważ nie jest on przystosowany do naszych warunków. Już nawet 10 latach potrafi być w opłakanym stanie.